FUNDACJA DZIECIOM "ZDĄŻYĆ Z POMOCĄ"
- Ma-Ma
- 1 sty 2016
- 3 minut(y) czytania

Od stycznia 2015 roku Paweł jest podopiecznym Fundacji Dzieciom "Zdążyć z Pomocą" w Warszawie. W rejestrze Fundacji figuruje pod numerem 26081. Aby potwierdzić członkostwo Pawełka w przedmiotowej Fundacji, wystarczy odwiedzić ich stronę internetową TUTAJ.
Subkonto w fundacji
Aby stać się członkiem Fundacji Dzieciom, przedstawiciel ustawowy dziecka musi zaakceptować warunki porozumienia przedstawione przez daną fundację oraz przedłożyć dokumenty w postaci zaświadczenia lekarskiego o stanie zdrowia dziecka oraz oświadczenie o dochodach rodziców. Z założenia fundacje mają pomagać podopiecznemu (rodzicom podopiecznego), których niskie dochody nie pozwalają na samodzielne sfinansowanie kosztów wynikających
z niepełnosprawności podopiecznego.
Na mocy porozumienia zawartego pomiędzy mną a Fundacją, Fundacja udostępnia dziecku rachunek bankowy do przekazywania darowizn na podstawie indywidualnych apeli rodzica dziecka. Środki takie księgowane są na tzw. SUBKONCIE PODOPIECZNEGO. Fundacja Dzieciom nie pobiera żadnych prowizji ani wynagrodzenia z tytułu udostępnienia konta oraz za prowadzenie obsługi księgowej środków pieniężnych.
Zasady refundacji
Wypłata środków pieniężnych zgromadzonych na subkoncie podopiecznego następuję każdorazowo w postaci REFUNDACJI poniesionych przez rodziców kosztów na cele wymienione w statucie, i tylko i wyłącznie na podstawie przedłożonych RACHUNKÓW, FAKTUR lub INNYCH DOWODÓW KSIĘGOWYCH. Oznacza to, że rodzic zakupuje sprzęt za własne pieniążki i dopiero potem może starać się o zwrot poniesionych kosztów. Wszelkie rachunki, faktury i dowody księgowe muszą być oryginalne, opisane na odwrocie co do zasadności poniesionych kosztów, podpisane przez rodzica - nie mogą też budzić żadnych wątpliwości pod względem rzetelności, oryginalności czy poprawności merytorycznej. Jeżeli jakikolwiek dokument lub wydatek budzi wątpliwość Fundacji, refundacja jest wstrzymana i niewypłacona. Rodzic wysyłając prośbę do Fundacji o refundację musi bardzo skrupulatnie przygotować wykaz wydatków na ścisłych załącznikach Fundacji, wraz z oryginałami dowodów księgowych, zaświadczeń, zleceń itp. Nie ma możliwości otrzymania jakichkolwiek pieniążków bez udokumentowania wydatku lub wydatku nie związanego z cytowaną niżej Ustawą.
Jakie koszty można refundować
Zgodnie z celami statutowymi Fundacja pokrywa koszty związane z zaspokajaniem indywidualnych potrzeb podopiecznego, o których mowa w Ustawie z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (Dz. U. z 2013 r. poz. 182 z późn. zm.). Są to przede wszystkim koszty związane z przeprowadzeniem operacji, leczeniem, rehabilitacji, zakupem lekarstw i sprzętu medycznego, poprawę bytu materialnego, rozwojem intelektualnym, psychicznym i fizycznym podopiecznego, zalecanym przez specjalistów (lekarza, psychologa, pedagoga, terapeutę, instruktora, opiekuna środowiskowego itp.).
Istnieją dwa rodzaje wydatków w ramach pomocy społecznej, które mogą zostać zaakceptowane do refundacji kosztów poniesionych przez rodziców na niepełnosprawne dziecko:
1) wydatki przeznaczone na pokrycie kosztów diagnostyki, leczenia i rehabilitacji podopiecznego,
2) wydatki przeznaczone na pokrycie kosztów poprawy, warunków socjalno-bytowych podopiecznego.
Do wydatków pkt. 1 zalicza się koszty poniesione na:
turnusy rehabilitacyjne, wyjazdy zdrowotne
rehabilitację ruchową, zajęcia usprawniające, zabiegi lecznicze, terapię psychologiczną i psychoterapię, terapię logopedyczną, terapię neurologopedyczną i inne terapie stymulujące rozwój
lekarstwa przyjmowane na stałe lub doraźnie, szczepionki, suplementy diety
protezy
operacje, pobyty w szpitalach (w tym odpłatny pobyt opiekuna z dzieckiem w szpitalu), wizyty u specjalistów
sprzęt rehabilitacyjny, medyczny, ortopedyczny, wózki spacerowe
środki higieniczne, pielęgnacyjne, a w niezbędnych zakresie także środki czystości
transport podopiecznego w celach diagnostycznych, leczniczych i rehabilitacyjnych
obuwie ortopedyczne, obuwie profilaktyczne
likwidację barier architektonicznych, zakup ramp podjazdowych, schodołazów, podnośników, szyn podjazdowych, wind, jeśli część kosztów pokrywa PCPR, MOPS, PFRON lub zostały zlecone przez specjalistów
zakup sprzętu komputerowego, akcesoriów komputerowych i oprogramowania, jeśli część kosztów pokrywa PCPR, MOPS, PFRON lub zostały zlecone przez specjalistów
sprzęt sportowy typu bieżnia, rower, trampolina itp. zlecone przez specjalistów
zakup zwierząt do terapii, a także ich utrzymanie i szkolenie, zlecone przez specjalistów
specjalistyczne diety (np. bezglutenowa, ketogenna, bezmleczna)
pomoce dydaktyczne, edukację (w tym opłaty za przedszkole, studia, kursy podyplomowe podnoszące kwalifikacje podopiecznego)
usługi opiekuńcze.
Do wydatków pkt. 2 należą koszty związane z poprawą bytu materialnego, zdrowia i higieny podopiecznego, zgodnie z cytowaną wyżej ustawą.
Wszystkie wydatki muszą być zatem potwierdzone dowodem księgowym oraz dokumentem stwierdzającym uzasadnioną potrzebę poniesienia wydatku (bardzo często są to zlecenia medyczne wystawione przez specjalistę np. lekarz rehabilitant wystawia zlecenia na pionizator; zaświadczenie od specjalisty (np. dietetyk wystawia zaświadczenie o potrzebie wdrożenia specjalistycznej diety), karta informacyjna ze szpitala o pobycie pacjenta w danym terminie np. do celów refundacji kosztów poniesionych na przewóz dziecka do szpitala własnym środkiem transportu.
Na zakończenie podkreślę, że wszelkie zgromadzone środki na subkoncie podopiecznego są wynikiem zabiegań RODZICÓW podopiecznego. To rodzice projektują ulotki, kalendarzyki, redagują apele, drukują, roznoszą i proszą
o wsparcie. Wszelkie apele muszą też być przedłożone Fundacji do akceptacji
i tylko za zgodą Fundacji rozpowszechniane.
Comments